Karlos Vémola - TERMINÁTOR z Hodolan

20.07.2009 22:26

Ze žíněnky Sokola Olomouc k soubojům mezi nejlepší bojovníky světa

Karlos VemolaV březnu vybojoval v souboji s Němcem Hippem titul mistra Evropy, 4. července porazil Angličana s řeckými předky Stava Economou a stal se mistrem světa v soubojích v klecích (CFC - Cage fighters champions). Boj v kleci je jako desetiboj v atletice. Má to souhrnný název MMA, což je zkratka pro mixed martial arts, neboli směsici bojových umění. Musí se skloubit thaibox, kickbox, zápas, judo a spousta dalších věcí. Přechody z postoje na zem, páčeni končetin. V Evropě už nemá Karel Vémola alias Karlos Vemola soupeře, proto chystá přesun do USA. „Je to jako Liga Mistrů ve fotbale. Moc chci v Americe uspět," říká Karel Vémola ml.

Jak jste se k zápasům v klecích v Anglii dostal?
Pracoval jsem v Londýně v jednom baru jako ochranka. Nějací chlapíci tam dělali problémy, tak jsem je vyhodil. Pak za mnou přišel nějaký pán v obleku a prý, že jsem vyhodil jeho nejlepší zápasníky. Jestli se nechci přijít na CFC (Cage Fighters Champions - Bojovníci v klecích) podívat? Tak jsem řekl proč ne. Proč nemít to zápasení lépe zaplacené a nemusím se otravovat s opilci po barech...
Vaše zápasy končí hodně brzo. Je vaše taktika dostat je na zem, kde jako bývalý zápasník máte navrch?
Ani ne. Záleží na soupeři. Pokud máte za soupeře Brazilce, který ovládá to jejich jiu-jitsu, tak se to snažím rozhodnout nahoře. Když bojujete proti kickboxerovi, tak tam zase raději na zem, aby neotravoval těmi kopy. Je to hodně o taktice a strategii.
Jak   vlastně   trénujete? Máte na každý styl jednoho trenéra?
Ano, mám 5 až 6 trenérů. Trénuju třikrát denně, každý den kromě neděle, kdy jen běhám. Jednoho trenéra mám na zápas, dalšího na box, kickbox, brazilské jiu-jisu, jednoho na fyzičku. Denní režim vypadá tak, že ráno trénuju techniku, odpoledne kondici. Nějaké železo, bouchání kladivem. Potom spárování v kleci a večer výklus.
Který zápas byl pro vás zatím nejtěžší?
Těžké jsou všechny, ale asi ty o titul. Protože je to tam hodně o psychice, ten tlak se zvyšuje zájmem sponzorů a prostě víte, že bojujete o ten titul a chcete ho, proto je to náročnější.
Vy máte titul Mistra Světa i Evropy, co je teď vaším cílem?
USA. To je něco jako ve fotbale Liga Mistrů, prostě „vyšší dívčí". Přece jen je to Mekka tohoto sportu, jsou tam stovky zápasníků. Už nyní domlouváme první zápas, je to bohužel ovlivněné tím, že mám z duelu o titul zlomené zápěstí. Oni mi řekli, když budeš mistr světa, budeš v USA bojovat. Snad to dopadne v listopadu. Budu první Čech v super těžké váze, který se dostane do klece v USA. Bude to těžké, dostanete tam šanci ve třech zápasech, ale musíte uspět, jinak ahoj. V Americe jsou stovky bojovníků, je to tam nesmírně populární.
Spousta lidí vidí tento sport s předsudky, co byste jim vzkázal? Jaká jsou vůbec sportovní vyhlídky tohoto odvětví, je šance třeba na olympijské hry?
Je to podle mě nejrychleji se rozvíjející sport na světě. Box stagnuje a v Anglii a hlavně v USA to jde neuvěřitelně nahoru. Když vezmete třeba snowboarding před patnácti lety by si všichni ťukali na čelo, že by byl na olympiádě a nyní tomu tak je. Věřím, že se tam MMA zápasy v klecích jednou dostanou. Naše zápasy už nejsou zcela bez pravidel a je to prostě férovka a hlavně bojovník musí zvládnout více odvětví. Navíc záleží na každém zápasníkovi, může utkání sám ukončit, takže nějaká jatka to nejsou.
A co český titul, ten už máte?
No vidíte, ten mi chybí. Já tu nemám moc kontaktů. Pokud budu v Americe, tak to asi padá, ale jednou bych ho chtěl určitě vybojovat.
                                                                                    - Radek Heloňa -

Olomouc má nejlepšího bojovníka v klecích v Evropě a ani o tom neví. Karel Vémola ml. je rodák z Olomouce a odchovanec oddílu zápasu Sokola Olomouc, jehož je stále členem. Je synem Karla Vémoly staršího, trenéra Sokola Olomouc v zápase. Tam někde se rodila kariéra nepřemožitelného bojovníka, který málokdy nechá soupeře v ringu déle než tři minuty. Němce Hippa v zápase o titul mistra Evropy vyřídil během několika vteřin. V souboji o mistra světa bojoval se Stavem Economou déle, ale byla to hra na jednu branku. Chcete-li se na hodolanského terminátora podívat, zhlédněte jeho videa na serveru youtube.com, zadejte do vyhledávače Karlos Vemola. Zde přikládáme odkaz s výběrem Karlosových zápasů: www.youtube.com/watch?v=IN_bmFviOak&feature=related

Cesta do „klecí" vedla přes olomoucký zápasnický oddíl, kde Káju, dnes už Karlose, vedl jeho táta Karel Vémola starší a Vojtěch Smolák. „Kája měl výhodu, že jsem ho trénoval už od šesti let. On pak měl nad ostatními kluky takový náskok, že sbíral jeden titul v řecko-římském zápase za druhým. Má jich celkem šest, vysvětluje Karel Vémola starší. Sportovní cesta v řecko-římském zápase se pak zastavila po rozchodu rodičů a stěhování se s matkou do Čech. „Kája tam prostě neměl moc kde trénovat, a tak se dal na kulturistiku. Ta mu zase pomohla k perfektní postavě. Soupeř z něj má strach, už když ho vidí," dodává hrdý otec. Letos jsem byl na finále o mistra světa, dokonce mě „mladej" vytáhnul na pódium, tak jsem byl dojatý," říká trenér olomouckých zápasníků. Kariéra v MMA - zápasech v klecích začala Karlu Vémolovi ml. v Anglii, kde pracoval jako ochranka v baru. Momentálně má za sebou šest zápasů bez prohry je mistr světa a Evropy. Kariéru by dál měly posunout zápasy v USA, kde jsou zápasy ještě na vyšší úrovni než v Evropě.                                 -rhe-

Zdroj: Olomoucký Večerník